Şirket Nasıl Kurulur?

İş hayatında yıllardır edindiğiniz tecrübeyi değerlendirip kendi işinizi kurmaya mı karar verdiniz? Bu yazımızda sizinle şirket nasıl kurulur sorusuna cevap arayacağız.

İlk olarak kurmak istediğimiz şirketin türünü belirleyerek işe başlayacağız. Şirketleri üç kategoride değerlendirebiliriz.

Şahıs firması : İleride ortak almayı düşünmüyorsanız şahıs firması tam size göre şahıs firmalarının kuruluşu ve kapanışı kolay olduğundan kuruluş ve kapanış masrafları açısından avantaj sağlamış oluyorsunuz. Şahıs firmalarının tek dezavantajı vergi oranlarının limited şirketlere göre daha yüksek olmasıdır.  Kuruluş için gerekli belgeleri tamamladığınızda kuruluş işleminiz bir gün içinde tamamlanır.  Zamandan da tasarruf etmiş olursunuz.

Limited veya Anonim şirket ;  Birden fazla ortaksanız ve ileride de  dışarıdan ortak almak istiyorsanız size cevabımız bir sermaye şirketi kurmak olacaktır. Limited şirketler minimum 10.000 TL sermaye ile kuruluyor ve en bir ve en çok 50 ortaklı olabiliyor.  Anonim şirketler ise En az 50.000 TL sermaye ile kurulabiliyor ve ortak sayısında herhangi bir sınırlama da yok. İleride şirketinizi yatırıma diğer bir değişle halka arz etmek gibi bir düşünceniz varsa büyük düşünüp Anonim Şirket kurmanızda yarar var. Sermaye şirketlerinin kuruluşu tescil ve ilan edilmesi vergi dairesi işlemleri 2-3 gün içerisinde tamamlanmaktadır.

Şahıs Firması Kurumak için gerekli belgeler;

İmza Beyannamesi ( Noterden tasdik edilecek )

Muhasebeci Vekaleti (Noterden alınacak )

İkametgah Belgesi  (Bağlı bulunduğunuz Muhtarlıktan veya En yakın Nüfus Müdürlüğünden alabilirsiniz. Ayrıca E-devletten ücretsiz alınabiliyor)

Kira Kontratı (İşyeri size aitse tapu fotokopisi)

İki Adet Fotoğraf

 

Sermaye Şirketi Kuruluş Evrakları;

Dilekçe

Kuruluş Bildirim Formu

Noter Tasdikli Sözleşme

İkametgah Belgesi

Oda Kayıt Beyannamesi

Sermayenin 1/4 ünün yatırıldığına dair dekont

Rakabet Kurumuna yatırılan harcın dekontu (Ticaret odasına işlemler yapılırken yatırılabiliyor)

Kira Kontratı

[Toplam:1    Ortalama:5/5]


WhatsApp chat